باسلام و احترام در این مقاله سعی می کنیم خیلی شفاف  و واضح در مورد درگاه پرداخت آنلاین صحبت بکنیم و توضیح بدهیم که درگاه پرداخت واسط چیست؟ درگاه پرداخت واسط چه کاربردی دارد و مناسب چه کسانی می باشد؟

درگاه پرداخت اینترنتی یا IPG چیست؟

پرداخت اینترنتی نوعی پرداخت مجازی و پرداخت هزینه یک کالا به صورت مجازی و غیر حضوری است که از طریق آن دارندگان کلیه کارت‌های بانکی عضو شتاب می‌توانند با استفاده از مشخصات کارت بانکی خود شامل شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضاء و کد اعتبار سنجی (CVV2) نسبت به خرید کالا یا خدمات از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی اقدام نمایند.

انواع درگاه‌های پرداخت اینترنتی کدامند؟

در ایران سه گروه درگاه پرداخت اینترنتی وجود دارد و می توان آن ها را به سه دسته تقسیم نمود.

۱-درگاه‌های پرداخت با مجوز PSP

این شرکت‌ها به صورت رسمی اجازه ارائه درگاه‌های پرداخت اینترنتی را دارند. این شرکت‌ها معتبرترین ارائه کننده ‌های درگاه پرداخت هستند و هر پرداخت اینترنتی که انجام می شود باید توسط درگاه یکی از این شرکت‌ها انجام شود، در واقع دو گروه بعدی که با آنها آشنا خواهید شد، همگی زیر مجموعه این شرکت‌ها هستند و بدون داشتن قرارداد با این شرکت‌ها نمی توانند پرداخت اینترنتی و آنلاین انجام دهند.

به جز چند مورد از این شرکت ها بقیه همگی شرکت های زیر مجموعه بانک‌های مطرح کشور هستند که ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.
دریافت خدمات درگاه پرداخت از PSP های اصلی و دارای مجوز مستلزم شرایط خاص و بعضا دشواری است زیرا این شرکت‌ها بسیار معتبر هستند و برای حفظ اعتبارشان برای ارائه این خدمات به شما شرایط و مقررات ویژه‌ای دارند.

۲-درگاه‌های پرداخت واسط (متمرکز کننده‌ها)

درگاه‌های پرداخت واسط یا متمرکزکننده‌های پرداخت یا در اصلاح جدید پرداخت یارها، سایت‌هایی هستند که با گروه یک قرارداد می بندند و درگاه‌های پرداخت را از آن‌ها دریافت می کنند و در اختیار مشتریان قرار می دهند. یکی از مهم ترین ویژگی‌های درگاه‌های پرداخت واسط این است که برای گرفتن درگاه از آنها نیاز به مجوز و مدارک کمتری نسبت به گروه یک وجود دارد و می توانید بدون داشتن نماد اعتماد از درگاه‌های واسط درگاه دریافت نمایید.

از دیگر ویژگی‌های درگاه های واسط می توان به این موارد اشاره نمود:

۱- اتصال به چند درگاه به صورت هم زمان که در صورتی قطعی یا هر مشکلی بصورت خودکار به درگاه پرداخت دیگری متصل می شود

۲- امکان تسویه حساب در کمتر از ۲۴ ساعت و یا به صورت آنی (این مورد در شرکت‌های مختلف تفاوت دارد)

۳- ماژول یا افزونه های پرداخت را رایگان و با کیفیت در اختیار کاربران قرار می دهند

البته درگاه‌های واسط بر روی هر تراکنش شما بین ۰٫۵ تا ۲ درصد کارمزد دریافت می کنند و در سرویس دهندگان مختلف بسته به شرایط هر کدام کارمزد و زمان تسویه حساب متفاوت می باشد. امروزه خیلی از مردم راحت تر هستند و اطمینان بیشتری دارند که در پرداخت های آنلاین از درگاه های واسط بخاطر اعتماد به آنها استفاده نماید

چرا مردم به درگاه های پرداخت واسط اعتماد بیشتری دارند؟

با توجه به سوءاستفاده‌هایی که در درگاه های پرداخت واسط شده و سایت های غیر مجاز زیادی از این درگاه‌ها برای فروش محصولات غیرمجاز استفاده نموده اند. نظام بانکداری ایران در سال ۹۵ سخت گیری و برخورد‌هایی را با ارائه کنندگان این درگاه‌ها انجام داده و بسیاری از آنها حتی مسدود و غیر فعال شده اند.

بیشتر بدانید:  دانلود نرم افزار سایجیک | بهترین مسیریاب سخنگوی فارسی آفلاین اندروید و IOS

تاکنون قوانین متفاوتی برای این شرکت‌ها ارائه شده، اما در کل شیوه فعالیت و نوع ادامه فعالیت‌ آنها در حال حاض در حاله‌ای از ابهام بوده و باید منتظر تصمیم قطعی بانک مرکزی در مورد آن‌ها بمانیم. اما آنچه الان وجود دارد این است که تنها کسانی که مجوز پرداخت یاری دارند و زیر نظر شاپرک هستند میتوانند درگاه پرداخت ارائه نمایند

برای مشاهده لیست پرداخت یار هایی که زیر نظر شاپرک هستند اینجا کلیک نمایید

اما بعد از اینکه پرداخت یار ها روی کار آمدند شرکت های بنام و مشهور همچون زرین پال بهتر و قابل اعتماد تر از سابق به چشم آمد و فعالیت خود را روز به روز بهتر کرد و امروزه شاهده آن هستیم که هرجا از درگاه زرین پال پرداخت کنیم آنها ۴ روز پول را نگه میدارند و تا ۴ روز با پذیرنده تسویه حساب نمیکنند تا اطمینان حاصل شود کالا یا محصول یا خدمات به درستی به خریدار رسیده باشد و اگر هیچ شکایت یا مشکلی وجود نداشت طبق روال عادی تسویه حساب خواهد نمود.

پیشنهاد میکنیم حتما در زرین پال ثبت نام نمایید

۳-بانک‌ها با قرارداد پیمانکاری

به جز شرکت‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد بقیه بانک‌ها مجوز رسمی PSP و ارائه درگاه پردخت اینترنتی را ندارند ولی مشتری و پتانسیل این کار را دارند. این بانک‌ها برای ارائه درگاه پرداخت، به صورت پیمانکاری با یکی از شرکت‌های دسته اول که دارای مجوز رسمی PSP هستند قرارداد همکاری می بندند و آن‌ها به عنوان شرکت پیمانکار موارد مربوط به درگاه پرداخت اینترنتی این بانک را انجام می دهند.

در بستن قرار با این بانک‌ها مدارک مورد نیازی که شرکت‌های PSP دارای مجوز  (گروه اول) نیاز دارند را از شما طلب می کنند!
تفاوت اصلی این دسته با دسته اول برای کاربر این است که تسویه حساب و پول پرداختی به حساب شما در این بانک واریز می شود. البته تجربه و تحقیقات نشان داده که اگر با همان شرکت های PSP دارای مجوز (گروه اول) مکاتبه و قرارداد تنظیم کنید می توانید مشخص نمایید که تسویه پرداخت ‌های شما به حساب بانک مورد نظر خودتان صورت پذیرد.

در نتیجه قرارداد بستن با این دسته از بانک‌ها هیچ مزیتی نسبت به دسته اول ندارد و در واقع دریافت خدمات با یک دست واسطه بوده و به قول معروف لقمه را دور سر پیچاندن است!
پیشنهاد می کنیم که به جای قرار داد بستن با این دسته از بانک‌ها مستقیما با یکی از شرکت های PSP دارای مجوز که در بالا به آن‌ها اشاره شد مکاتبه نمایید.

اما اگر جز آن دسته افرادی هستید که نیاز به پشتیبانی راهنمایی و ماژول و افزونه های پرداخت را احتیاج دارید و دوست دارید یک شرکت خوب به شما خدمات بدهید و پشتیبانی شما را بعهده بگیرد پیشنهاد می کنیم زرین پال ثبت نام نمایید

لطفا نظرخودتون رو در زیر مقاله بیان نمایید تا به بهبود این مقاله کمک نمایید

فکس اینترنتی

۵/۵ - (۱ امتیاز)