تفاوت هاست لینوکس و ویندوز چیست. لینوکس و ویندوز دو نوع سیستم عامل متفاوت هستند. لینوکس محبوب‌ترین سیستم عامل برای سرورهای وب است. از آنجایی که هاست مبتنی بر لینوکس از محبوبیت بیشتری برخوردار است، ویژگی های بیشتری را که طراحان وب انتظار دارند، دارد. بنابراین، مگر اینکه وب‌سایت‌هایی دارید که به برنامه‌های کاربردی ویندوز خاصی نیاز دارند، لینوکس بهترین انتخاب است. در این مقاله به شما خواهیم گفت تفاوت هاست ویندوز و لینوکس چیست و در ادامه با مزیت‌های آنها آشنا خواهیم شد.

هاست لینوکس چیست؟

هاست لینوکس چیست؟

لینوکس (linux) یک پلتفرم رایگان و منبع باز است و به عنوان یک استاندارد صنعتی امروزه رایج ترین سیستم عامل مورد استفاده است. لینوکس محبوب ترین سیستم عامل برای سرورهای وب و خرید هاست است و دارای ویژگی های بیشتر از انتظار طراحان وب حرفه ای است.

لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع باز مبتنی بر استانداردهای یونیکس است که یک رابط برنامه نویسی و همچنین سازگاری با رابط کاربری را فراهم می‌کند. همچنین شامل بسیاری از عناصر توسعه یافته جداگانه، عاری از کد اختصاصی است

هسته سنتی یکپارچه در هسته لینوکس برای اهداف عملکرد استفاده می‌شود. ویژگی ماژولار آن به اکثر درایورها اجازه می‌دهد تا در زمان اجرا به صورت پویا بارگیری کنند. به عنوان یک کاربر تازه کار، به سختی می‌توانید دلیلی برای استفاده نکردن از آن پیدا کنید.  در زیر چند برنامه خاص که به سیستم عامل لینوکس نیاز دارند آورده شده است.

برنامه هایی که به سرور مبتنی بر لینوکس نیاز دارند:

SSH

اسکریپت‌ها یا برنامه هایی که به ماژول های آپاچی خاصی نیاز دارند

PHP

MySQL

هاست ویندوز چیست؟

ویندوز یک سیستم عامل رایج برای توسعه وب میباشد و معمولا برای اکثر کاربران معمولی هاست که از asp.net استفاده میکنند، مورد نیاز است. به طور کلی، کاربران سیستم عامل ویندوز برای انجام این کار الزامات خاصی دارند.

در زیر لیستی از برنامه هایی آورده شده است که به داشتن یک سرور یا هاست ویندوز نیاز دارند. اگر از برنامه های زیر استفاده می‌کنید، نیاز به سیستم عامل ویندوز دارید.

برنامه های ویندوزی که به سرور ویندوز نیاز دارند:

ASP Classic

ASP.NET

MSSQL (Microsoft SQL Server)

MS Access (Microsoft Access)

توسعه ویژوال بیسیک

سی شارپ

دسکتاپ از راه دور (فقط سرور اختصاصی)

سرورهای اختصاصی ویندوز می‌توانند از برنامه های خاص ویندوز پشتیبانی کنند. ممکن است لازم باشد برای برخی از برنامه‌ها مجوز خریداری کنید و نرم افزار را روی سرور اختصاصی ویندوز خود نصب کنید. به طور مثال:

Microsoft Exchange  (نیاز به مجوز و نصب دارد)

Microsoft SharePoint  (نیاز به مجوز و نصب دارد)

۷ تفاوت هاست ویندوز و لینوکس

۱.وب سرور

وب سرور

آپاچی عملکرد خوبی دارد، با این حال، تنظیم عملکرد برای بهینه سازی سرور ضروری است، چه در محل میزبانی کنید و چه در فضای ابری با استفاده از خدماتی مانند Google Cloud یا Microsoft Azure. . ز آنجایی که سرور Apache HTTP دارای تعداد زیادی ویژگی است که بسیاری از آنها را برای سرویس دهی به برنامه خود نیاز نخواهید داشت، باید ماژول‌ها و ویژگی هایی را که به آن نیاز ندارید حذف کنید. این کار باعث بهبود سرعت برنامه و افزایش عملکرد کلی آپاچی می‌شود.

برای افزایش مقیاس پذیری برنامه خود، می‌توانید آپاچی را همراه با وب سرور Nginx به عنوان یک پروکسی معکوس (نوعی سرور پراکسی) میزبانی کنید. مدل مبتنی بر فرآیند آپاچی هر درخواست را در یک رشته جداگانه مدیریت می‌کند. این نتایج کندتری نسبت به پردازش درخواست ناهمزمان مبتنی بر رویداد Nginx دارد. با Nginx به عنوان یک پروکسی معکوس، Nginx به سرعت فایل های استاتیک را ارائه می‌دهد و پردازش داده‌ها را به آپاچی منتقل می‌کند، سپس نتیجه را به مشتری برمی‌گرداند. این پیکربندی چنان نتایج سریعی را به همراه دارد که به یک استاندارد طلایی برای میزبانی برنامه های وب تبدیل شده است.

بیشتر بدانید:  خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور شامل چه مواردی می شود؟

IIS استاندارد طلایی ارائه برنامه‌ها در ویندوز سرور ۲۰۱۹ به بالا و سایر نسخه های ویندوز سرور است. وب سرور به شدت با سیستم عامل ویندوز و چارچوب دات نت مایکروسافت که به فریم ورک Dot NET نیز شناخته می‌شود، یکپارچه شده است.

۲. دیتابیس سرور

سرور پایگاه داده هر سروری است که یک برنامه پایگاه داده شبکه را اجرا می‌کند و فایل های پایگاه داده مانند Microsoft SQL Server یا Oracle را نگهداری می‌کند. SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده با کارایی بالا برای سرورهای ویندوز است. از طرفی MYSQL  یک سیستم مدیریت پایگاه داده برای سرورهای لینوکسی است که از PHP استفاده میکنند.

۳. میل سرور

سرویس های ایمیل میزبانی شده از فناوری ابری برای ارائه یک سرویس ایمیل جامع و کارآمد استفاده می‌کنند. این سرویس نیاز به سخت افزار سرور در محل و نیروی اضافی برای مدیریت را بی نیاز می‌کند. ایمیل میزبانی شده هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد و انعطاف پذیری و مقیاس پذیری را افزایش می‌دهد.

Mail Server لینوکس نرم افزاری است که روی لینوکس اجرا می‌شود و برای انتقال ایمیل بین سرور دیگر و نرم افزار مشتری استفاده می‌شود. نرم افزارهای سرور ایمیل لینوکس متعددی با ویژگی‌ها و مزایای متفاوت وجود دارد.

۴. کنترل پنل‌ هاست

cPanel در برنامه های میزبانی مبتنی بر لینوکس، مانند لینوکس اشتراکی، Reseller، VPS و سرورهای اختصاصی لینوکس در دسترس است. این کنترل پنل به طور گسترده ای به عنوان یک استاندارد صنعتی در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این کنترل پنل، این مقاله نحوه ورود به cPanel را بررسی کنید.

از طرفی Plesk در هاست ویندوز و هاست اختصاصی و نیز برای هاست لینوکس نیز موجود است.

۵. امنیت

وقتی صحبت از محبوبیت به میان می‌آید، یونیکس پیشرو است. از سال ۲۰۲۰، بیش از ۷۱ درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت بر روی سیستم یونیکس اجرا می‌شوند. لینوکس، یک نسخه منبع باز یونیکس، توسط ۴۲٫۸٪ از تمام وب سایت هایی که از یونیکس استفاده می‌کنند استفاده می‌شود. ۳۳ درصد از تمام وب سایت‌ها بر روی یکی از توزیع های اصلی لینوکس اجرا می‌شوند و سایر سیستم های یونیکس مانند BSD، داروین، سولاریس و مینیکس تنها ۰٫۱ درصد از وب سایت‌ها را ارائه می‌دهند.

۶.  قیمت

تفاوت در قیمت بسیار ساده است. ویندوز توسط یک شرکت انتفاعی به نام مایکروسافت به فروش می‌رسد، در حالی که لینوکس منبع باز است. این بدان معنی است که شرکت های میزبانی که سرورهای ویندوز را اجرا می‌کنند باید برای مجوز هزینه پرداخت کنند. سپس شرکت میزبان این هزینه را بر عهده شما می‌گذارد و میزبانی ویندوز را کمی‌گران‌تر از لینوکس می‌کند. لینوکس کاملاً منبع باز و رایگان است.

۷. سرعت

هر سیستم عامل میزبانی وب باید سریع و پایدار باشد، اما زمانی که یک کسب و کار میزبانی را انتخاب می‌کند، نیاز به سرعت و ثبات هدف اصلی این تصمیم است. بهترین سیستم عامل برای این کار ظرفیت عالی برای بهینه سازی خواهد داشت.

کلام آخر

از بسیاری جهات، لینوکس رقیب خود، مایکروسافت را شکست می‌دهد. راه حل های منبع باز به دلیل ثبات، امنیت و سرعت خود شناخته شده اند. با این حال، برای بهره مندی از این مزایا، باید نگاه دقیق تری به سیستم عامل بیندازید.در مقابل، ویندوز به گونه‌ای طراحی شده است که به راحتی کار کند. در سال های اخیر، مایکروسافت پیشرفت های قابل توجهی در سیستم عامل خود ایجاد کرده است. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجرب وب‌رمز تماس حاصل نمایید.

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)