خون مخفی مدفوع چیست

آزمایش خون مخفی مدفوع (OB) به معنای جستجوی خون غیر قابل رویت در مدفوع بیمار است. وجود خون در مدفوع می‌تواند نشانه بعضی بیماری‌های خطرناک مثل سرطان روده بزرگ باشد. اگر قصد دارید تا در ارتباط با مشکلات روده بزرگ و راه‌های تشخیص آن مطالب بیشتری بدانید، ادامه مقاله را دنبال کنید.

خون مخفی در مدفوع به چه معناست؟

در بسیاری از موارد خون مخفی در مدفوع خطرناک است؛ زیرا می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری‌ها جدی در بدن بیمار باشد. در بعضی اوقات رویت خون در مدفوع آسان است؛ اما در مواقعی این خون قابل رویت نیست و برای تشخیص آن باید از آزمایش خون مخفی مدفوع استفاده کرد. پس پاسخ پرسش آزمایش خون مخفی برای چیست؟ بهتر است بدانید که گاهی اوقات به دلیل شرایط خاص پزشکی یا نشانه‌هایی که در بیمار وجود دارد، پزشک آزمایش OB را تجویز می‌کند. البته باید گفت وجود خون مخفی همیشه به معنی سرطان نیست و در صورت مثبت شدن آزمایش، پزشک بررسی‌های بیشتری برای تشخیص دقیق علت آن را تجویز می‌کند.

خون مخفی مدفوع

آزمایش خون مخفی مدفوع برای چیست؟

آزمایش خون مخفی مدفوع (OB Test) آزمایشی است که برای تعیین وجود خون پنهان در مدفوع بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. خون مخفی در مدفوع می‌تواند نشان دهنده بیماری سرطان روده بزرگ یا بیماری‌هایی مثل پولیپ در روده بزرگ یا روده کوچک باشد.

در اغلب موارد، خون مخفی به صورت مقدار کمی در مدفوع به وجود می‌آید که در حالت عادی قابل رویت نیست و از طریق مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمایش OB قابل تشخیص است. اگر وجود خون از طریق آزمایش OB تشخیص داده شود، ممکن است آزمایش‌های دیگری برای مشخص کردن منبع خونریزی مورد نیاز باشد. آزمایش خون مخفی مدفوع می‌تواند وجود یا عدم وجود خون در مدفوع را تشخیص دهد، اما نمی‌تواند تعیین کند که چه علتی باعث وجود خون در مدفوع شده است.

معمولا در صورت داشتن علائم سرطان روده بزرگ یا ناراحتی در شکم، آزمایش خون مخفی مدفوع توصیه می‌شود. اگر متوجه خون در مدفوع خود یا روی سنگ توالت شدید یا اگر دچار دردهای شکمی یا تغییر در عملکرد روده خود شدید، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

تفسیر آزمایش خون مخفی در مدفوع

برای تفسیر آزمایش خون مخفی در مدفوع می‌توان گفت، اگر نتیجه آزمایش OB نشان دهد که خون در مدفوع شما وجود دارد، به این معنی است که احتمالا جایی از دستگاه گوارش شما دچار خونریزی است. پزشک در چنین مواردی برای پیدا کردن کردن دلیل خونریزی، بررسی‌هایی مثل کولونوسکوپی را تجویز می‌کند. خونریزی می‌تواند دلایلی مثل زخم روده بزرگ تا بیماری‌های خطرناک‌تری مثل سرطان داشته باشد.

در صورتی که آزمایش شما منفی شود به این معنی است که در مدفوع شما خون دیده نشده است. اما باید توجه کرد که این منفی بودن همیشه به معنای سلامت دستگاه گوارش شما نیست. در مراحل اولیه سرطان و پولیپ ممکن است خونریزی وجود نداشته باشد. در صورتی که علائم شما بعد از مدتی بهبود پیدا نکرد، پزشک شما آزمایش را تکرار می‌کند یا بررسی‌های بیشتری را تجویز کند.

آزمایش ob

بیماری‌های مرتبط با آزمایش OB مثبت

آسیب‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث مثبت شدن آزمایش خون مخفی مدفوع بیمار گردد. عمده دلایلی که باعث مثبت شدن تست OB می‌شود بیماری‌های زیر هستند:

  • زخم در روده بزرگ یا کوچک
  • التهاب روده بزرگ
  • هموروئید (بیماری بواسیر)
  • سرطان رود بزرگ
  • زخم معده
  • تومور خوش‌خیم (غیر سرطانی)
بیشتر بدانید:  زبان های برنامه نویسی مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید کدام اند؟

نکات مهم پیش از آزمایش خون مخفی مدفوع

غذاهای مختلف، مکمل‌های غذایی و داروها می‌توانند نتیجه آزمایش خون مخفی مدفوع را تحت تاثیر قرار دهند. این عوامل ممکن است به طور کاذب وجود خون در مدفوع شما را مثبت یا منفی نشان دهند. به همین دلیل  ممکن است پزشک از شما بخواهد از برخی غذاها یا داروها اجتناب کنید. برای اطمینان از نتایج دقیق آزمایش، دستورالعمل پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

معمولا از حدود سه روز قبل از آزمایش، پزشک از شما می‌خواهد که از موارد زیر اجتناب کنید:

  • بعضی از میوه‌ها و سبزیجات، از جمله بروکلی و شلغم
  • گوشت قرمز
  • مکمل‌های ویتامین C
  • مسکن‌های درد، مانند آسپرین و ایبوپروفن (ادویل، موترین آی‌بی)

بعضی شرایط پزشکی می‌تواند باعث نتیجه کاذب در آزمایش شما شود. در صورتی که به بیماری زخم معده یا بواسیر مبتلا هستید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر هنگام مسواک زدن، خون از لثه شما جاری می‌شود ممکن است خون بلعیده شده باعث ایجاد مثبت کاذب در آزمایش شما شود. در این صورت سه روز قبل از انجام آزمایش از مسواک زدن خودداری کنید.

علاوه بر این، خانم‌ها چند روز پیش از آغاز عادت ماهانه نباید این آزمایش را انجام دهند زیرا موجب مثبت شدن کاذب می‌شود. به طور کلی توصیه می‌شود همه افراد بالای ۵۰ سال به طور دوره‌ای این آزمایش را انجام دهند.

 

آیا نتیجه آزمایش OB قابل اطمینان است؟

باید گفت این تست همیشه دقیق نیست و غالبا به عنوان یک تست اولیه انجام می‌شود و در صورت ماندگاری علائم بالینی لازم است بررسی بیشتری انجام گیرد. اگر سرطان یا پولیپ شما خونریزی نداشته باشد، آزمایش خون مخفی مدفوع شما می‌تواند نتیجه آزمایش منفی را نشان دهد (نتیجه منفی کاذب). به طور کلی، بهتر است بدانید که خون مخفی در مدفوع خطرناک است و در این شرایط حتما باید با پزشک مشورت کنید. اگر از منابع دیگر مانند زخم معده، هموروئید یا حتی خون بلعیده شده از دهان یا بینی خود خونریزی داشته باشید، آزمایش شما می‌تواند نتیجه مثبتی را نشان دهد (نتیجه مثبت کاذب).

خون مخفی در مدفوع خطرناک

انجام آزمایش خون مخفی مدفوع در منزل

اگر علائمی دارید که احتمال وجود خون مخفی در مدفوع شما را بالا می‌برد بهتر است که آزمایش OB را انجام دهید. برای انجام این آزمایش در خانه کافی است از خدمات آزمایش در منزل هومکا استفاده کنید. برای درخواست خدمات آزمایش در منزل زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی، کافی است با شماره تلفن ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با مراجعه به وبسایت هومکا به به آدرس www.homeca.ir، درخواست آزمایش یا تفسیر را ثبت کنید. همچنین بهتر است بدانید که خدمات آزمایش در منزل هومکا هم اکنون برای شهرهای تهران، کرج، تبریز، شیراز، رشت، مشهد، اهواز و اصفهان در دسترس است.

 

این مقاله رپرتاژ بوده و هیچگونه مسئولیت متوجه این سایت نمی باشد و کلیه مسئولیت بعهده صاحب رپرتاژ می باشد.