چکیده :
در ادامه‌ی مطلب در رابطه با علت اهمیت پشتیبانی اتاق سرور و اینکه شرکت پشتیبان سرور دارای چه وظایفی است صحبت خواهیم کرد.

سرور server یا همان سرویس دهنده، هنگامی که درخواست‌های کلاینت یا کاربر را دریافت می‌کند اگر شرایط مهیا باشد به آن‌ها پاسخ می‌دهد. یک کامپیوتر همیشه باید سرورش روشن باشد. همچنین باید کامپیوتر سخت افزار خیلی قوی داشته باشد تا همیشه در دسترس باشد و هر زمان از شبانه روز که کاربری درخواست داشته باشد، بتواند پاسخ دهد. با توجه به توضیحاتی که داده شد خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور از اهمیت خاصی برخوردار است. در یک سازمان انجام پشتیبانی سرور و نگهداری ایمن از اتاق سرور و دیتاسنتر از مهم‌ترین موارد قابل توجه است. زیرا به سرور هر سازمان قلب تپنده فناوری اطلاعات در هر مجموعه‌ای می‌گویند. شما برای کسب و کار خود قطعا به سرور و اتاق سرور نیاز خواهید داشت. چون از حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین بخش‌ها در کسب و کارتان است. در ادامه‌ی مطلب در رابطه با علت اهمیت پشتیبانی اتاق سرور و اینکه شرکت پشتیبان سرور دارای چه وظایفی است صحبت خواهیم کرد.

                  

چرا خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور ضروری است؟

یکی از علت‌های آن ذخیره شدن تمام اطلاعات کسب و کار در این بخش است. اگر مشکلی در حین کار به وجود بیاید، باعث متضرر شدن صاحبان کسب و کار به میزان قابل توجه‌ای خواهد شد. وجود هرگونه اشکال در سرور، همه‌ی تجارت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و با توجه به نوع آن مشکل امکان دارد داده‌های دیتاسنتر نابود شوند. در صورت نداشتن پشتیبانی سرور نمی‌توانید خیال آسوده‌ای برای کسب و کارتان داشته باشید. پس برای اطمینان از سلامت و امنیت شبکه کامپیوترهای خود حتما از سیستم‌های پشتیبانی server استفاده کنید. در صورت بروز مشکل در سرور و به اصطلاح down شدن آن، تمامی شبکه تحت تاثیر این مشکل قرار خواهند گرفت و در نتیجه‌ دیگر نمی‌توانید کارهای روزانه را انجام دهید و متوقف خواهید شد. برای جلوگیری از توقف عمل‌کرد درست روزانه علاوه بر سرور، پشتیبانی سرور را نیز مورد استفاده قرار دهید.

خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور

پشتیبانی سرور و اتاق سرور | خدمات نگهداری تعمیرات و تامین قطعات شامل موارد مختلفی می‌شوند. در ادامه به مهم‌ترین موارد آن‌ها میپردازیم:

پشتیبانی کردن ۲۴ ساعته هر روز هفته

در این نوع پشتیبانی از سرور کارشناس یا مهندس شبکه باید به طور ۲۴ ساعته در طول ۷ روز هفته به خدمات پشتیبانی سرور  و اتاق سرور بپردازد. اگر سرور با مشکل جدی مواجه شود از این نوع پشتیبانی می‌توان استفاده کرد. زیرا باید در سریع‌ترین حالت ممکن مشکل برطرف شود تا بتوانند به درخواست‌های کاربران پاسخ دهند.

پیدا کردن مشکل سرور

وقتی مشکل سرور حل شد، از این نوع پشتیبانی استفاده می‌کنند تا علت مشکل به وجود آمده را بررسی کند تا دیگر، هرگز دوباره با این مشکل مواجه نشوید. پیدا کردن مشکل سرور به پایداری و سلامت سرور کمک زیادی خواهد کرد‌.

به‌روزرسانی کردن سرویس

توجه داشته باشید که نرم افزارهای شبکه دائما در حال به‌روزرسانی هستند. پس شما هم ملزم به، به‌روزرسانی کردن نرم افزارهای شبکه هم‌گام با فناوری جدید هستید.

گرفتن بک آپ (پشتیبانی) داده‌ها

در رابطه با موضوع پشتیبانی داده‌ها علاوه بر سرورها که بسیار مهم است باید در همه‌ی موارد به آن توجه کنید. مواردی بوده است که با بروز یک مشکل کوچک، تمام داده‌های یک سرور از بین رفته است. در این صورت به صاحب کسب و کار خسارت زیادی وارد می‌شود. از دیگر خدمات پشتیبانی سرور، بک آپ گرفتن از داده‌ها و همچنین اطلاعات سرور است.

شخصی که خدمات پشتیبان سرور و اتاق سرور را انجام می‌دهد، با توجه داشته باشد که نظارت او بر روی سرور به طور دائمی باشد و اگر لازم بود به‌روزرسانی انجام دهد. نکته‌ی مهم دیگر سر وقت انجام دادن پشتیبان‌گیری‌ها است. در نهایت با استفاده از پشتیبانی سرور از بروز مشکلات تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

محافظت از اتاق سرور

خدمات پشتیبانی از سرور و اتاق سرور انواع مختلفی دارد. اما دو گزینه از موارد پشتیبانی از سرور و اتاق سرور به صورت زیر است:

بیشتر بدانید:  کامل ترین مجموعه داماد ایران | تهران بکس

۱_ پشتیبانی سرور به صورت کامل

پشتیبانی از سرور در این حالت به صورت شبانه روزی خواهد بود‌. نظارت‌های پشتیبان‌ها در این نوع از خدمات شامل مانیتورینگ موارد زیر است:

بهره‌گیری از حافظه

مورد استفاده قرار دادن پردازنده سرور

پشتیبان‌گیری‌ها

بررسی برای امکان وجود ویروس‌ها

به‌روزرسانی کردن نرم‌افزارها

رویدادهای سرور

۲_ پشتیبانی در ساعات مشخص

در نوع اول گفتیم خدمات، نگهداری سرور به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته خواهد بود. اما در این نوع خدمات و پشتیبانی از سرور مربوط به عیب‌یابی سرور می‌شود که در صورت لزوم که سرور به تعمیر نیاز داشته باشد استفاده می‌شود.

مزیت‌های مورد استفاده قرار دادن خدمات پشتیبانی و نگهداری سرور

اگر کسب و کار شما بزرگ و گسترده است، توجه کنید که بالا بودن تعداد سرورها بسیار مهم است‌. چون در این صورت هر لحظه تعداد کاربر زیادی به سرورها مراجعه خواهند کرد. در صورتی که حتی برای ۵ دقیقه سرور قطع شود شما ضرر زیادی را متحمل خواهید شد. علاوه بر آن اعتماد کاربران را از دست خواهید داد. با داشتن خدمات محافظت از سرور، سرورهای شما همیشه سالم و به‌روز و در دسترس کاربران خواهد بود.

همچنین شما با استفاده کردن از خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور از خرابی‌ها و مشکلات به صورت دائمی در امان خواهید بود. در نتیجه‌ی آن کسب و کارتان هر روز موفق‌تر از قبل خواهد شد. با پشتیبانی سرورها خدمات شما سریع و بدون هیچ توفقی انجام می‌شود‌. رعایت همین نکته کاربرات زیادی را به سمت شما سوق می‌دهد.

یک شرکت خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور باید بتواند به تمامی موارد زیر ساخت شبکه، اعم از سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به سرور اطلاعات کامل داشته باشد. اگر شما برای سازمان خود از تین کلاینت و دسکتاپ‌های مجازی استفاده می‌کنید، حتما متوجه خطر و ضررهای که وقتی سرور می‌شود شده اید.

پشتیبان سرور چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

مهندس یا شرکت پشتیبان سرور به شخصی گفته می‌شود که وظیفه آن تامین زیرساخت‌های لازم است. این شخص دسترسی‌ها را برای کاربران مختلف فراهم می‌کند‌. کسی مسئول پشتیبانی سرور است باید از قدرت تحلیل و حل مسئله بالایی برخوردار باشد، تا بتواند در سریع‌ترین حالت ممکن به عیب‌یابی و حل مشکل بپردازد.

نحوه‌ی کار شرکت خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور به طور دائم و یا حتی در شب خواهد بود. پس باید آمادگی لازم را داشته باشد. در بعضی مواقع ممکن است سرور تا چندین روز قطع باشد و از دسترس خارج شود و به کسب و کار ضرر وارد کند. پس با تلاش شبانه روزی باید به حل هر چه سریع‌تر این مشکل بپردازند.

کسی که پشتیبانی شبکه را انجام می‌دهد باید از دانش بالایی از سیستم عامل‌های مختلف مثل لینوکس، ویندوز و مک برخوردار باشد. توانایی‌ دیگری که باید داشته باشد این است که بتواند به پیکربندی، نصب و تعمیر سیستم عامل‌های مختلف بپردازد.

از دیگر وظایف مسئول پشتیبانی سرور طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها است‌

همچنین وظیفه‌ی پشتیبان سرور است که سرعت سرور را افزایش دهد تا کاربران بتوانند بدون وجود توفقی به تمام کارهای خود رسیدگی کنند. در صورت کاهش سرعت، بهره‌وری کسب و کار نیز کاهش می‌یابد.

        

کلام آخر

مهم‌ترین کاری که در کسب و کارتان باید به آن توجه کنید خدمات پشتیبانی سرور و اتاق سرور است. از عواملی که باعث کاهش بهره‌وری شما از کسب و کارتان خواهند شد می‌توان به پایین بودن سرعت، در دسترس نبودن سرور، به‌روزرسانی نکردن نرم‌افزارها، وجود مشکل در سیستم عامل‌ها اشاره کرد. پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات پشتیبانی سرورها با توجه به نیاز کسب و کارتان و بزرگی و کوچکی آن است. امیدواریم این مطلب به آگاهی شما نسبت این خدمات مهم افزوده باشد.

برچسب ها :
شبکه,پشتیبانی