پامپ (Pump) و دامپ (Dump) یک روشی غیرقانونی در بازارهای مالی است که فقط به حوزه ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شود. اما با گسترش فضای آنلاین و رایج شدن معاملات رمزارز در صرافی ارز دیجیتال تبدیل این روش در میان کلاهبرداران بسیار رایج شده است. به دلیل نبود چارچوب مقررات و قوانین نظارتی در حوزه کریپتوکارنسی باعث شده تا الگوی کلاهبرداری پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال به‌شدت موردتوجه کلاهبرداران قرار بگیرد. به جرات می‌توان گفت بازار کریپتوکارنسی مستعدترین فضا برای افراد کلاهبرداران مخصوصاً آنهایی که از روش پامپ و دامپ استفاده می‌کنند دانست. در این مقاله قصد داریم به این نکته بپردازیم که الگوی پامپ و دامپ ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توانیم آنها را تشخیص دهیم. اگر شما هم با این مسائل نا آشنا هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

الگوی پامپ و دامپ ارز دیجیتال

الگوی پامپ و دامپ ارز دیجیتال چیست؟

روش پامپ و دامپ رمز ارزها به وضعیتی گفته می‌شود که در آن فرد یا گروهی از افراد تلاش می‌کنند که با پامپ کردن یک دارایی در بازار کریپتو سودهای کلانی را کسب کنند. اصطلاح پامپ به معنی خرید حجم زیادی از یک ارز دیجیتال برای بالابردن تقاضا و قیمت آن است.  همراه شدن در پامپ و دامپ از اشتباهات غیرقابل‌بازگشت در دنیای کریپتو است. پس از افزایش ناگهانی ارز بیت‌کوین، طراحان این برنامه دارایی خود را در قیمت بالا فروخته و سود خیلی زیادی را به جیب می‌زنند. کلاهبرداران با استفاده از دو اصل عرضه و تقاضا در بازار، حرکت قیمتی را برای معامله‌گران عادی جلوه می‌دهند.

کلاهبرداران در برخی مواقع  کوین‌های جدید و ناشناخته را هدف قرار می‌گیرند که دست‌کاری قیمت آنها به سرمایه خیلی زیادی نیاز ندارد. برای مثال، این افراد به‌ندرت به پامپ و دامپ کردن ارز دیجیتال بیت‌کوین فکر می‌کنند؛ زیرا ارزش بازار این ارز خیلی بالاست و سرمایه خیلی زیادی برای دست‌کاری قیمت آن نیاز است. کلاهبرداران برای کسب سود بیشتر به سراغ عرضه اولیه کوین‌ها (ICO) می‌روند؛ زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران از لحاظ روانی آماده خرید این دارایی‌های دیجیتال هستند. قبل از شروع عرضه، این افراد سودجو همه تلاش خود را برای ارزشمند جلوه‌دادن پروژه مدنظر انجام می‌دهند.

انواع پامپ در بازار کریپتوکارنسی

به‌طورکلی پامپ ارز دیجیتال به دودسته تقسیم می‌شود.

کوتاه‌مدت: در پامپ کوتاه‌مدت، قیمت یک دارایی در عرض چند ثانیه افزایش پیدا می‌کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گران زیادی در بازار باشند. معمولاً یک تایم برای زمانی که یک رمزارز پامپ شود تنظیم می‌شود که پس از آن تریدرها شروع به انجام معامله می‌کنند.

طولانی‌مدت: این نوع پامپ ممکن است بین چند روز تا چند ماه ادامه داشته باشند. به دلیل طولانی بودن روند این الگو امکان تشخیص آنها وجود دارد.

الگوی پامپ و دامپ چگونه انجام می‌شود؟

در پشت پرده الگوهای پامپ و دامپ تیمی متشکل از افراد سازمان‌یافته، با انگیزه و متخصص قرار گرفته‌اند. این افراد ممکن است فعالیت خود را از نقاط مختلف جهان انجام دهند تا بتوانند با تبلیغات مؤثر درمورد پروژه موردنظر واقعی به نظر برسد. تمامی الگو‌های پامپ و دامپی که تا به امروز شکل گرفته‌اند دارای مراحل  مشابهی هستند که برای تشخیص نشانه‌های الگوی پامپ و دامپ بهتر است با مراحل آن آشنا شوید.

  1. تشکیل گروه طرح پامپ و دامپ: فرآیند الگو پامپ و دامپ با تشکیل یک گروه برای دست‌کاری بازار آغاز می‌شود. هدف اصلی آنها کارکردن با افرادی است که در مورد بازار کریپتو اطلاعات کافی ندارند. این افراد به‌گونه‌ای کار خود را انجام می‌دهند تا تقاضا را از مناطق مختلف برای رمزارز موردنظر افزایش دهند. بخشی از اعضای تیم نیز در حال تحلیل هستند تا بتوانند زمان شروع خرید یا فروش را مشخص کنند.
  2. شناسایی سرمایه‌گذاران و آماده‌کردن سرمایه کافی برای خرید: برای ایجاد یک تقاضا مصنوعی در بازار نیاز به حجم زیادی دارایی است که از آن برای خرید و جمع‌آوری ارز دیجیتال از سطح بازار می‌کنند.
  3. ایجاد کمپین تبلیغاتی برای همراه کردن احساسات کاربران: برای اینکه بتوانند خریداران را با خود همراه کنند یک کمپین تبلیغاتی قوی را در بازار راه‌اندازی می‌کنند. در این مرحله از پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند که به‌راحتی اطلاعات طراحان نقشه پامپ و دامپ فاش نشود. هدف اصلی آنها ایجاد ترس جاماندن و فومو برای رمز ارزها در میان معامله‌گران است.
  4. با رسیدن قیمت دارایی به اوج، توکن‌های خود را می‌فروشند: با نزدیک‌شدن قیمت دارایی دیجیتالی به اوج، اقدام به فروش کوین‌هایی که تازه خریده‌اند می‌کنند. با انجام این کار سود خیلی خوبی را کسب می‌کنند. سعی می‌کنند تمام کوین‌های خود را بفروشند؛ زیرا قیمت آن مدت کوتاهی در اوج می‌ماند.
بیشتر بدانید:  پیشرفت در جراحی لاپاراسکوپی: دستگاه پیشرفته ای که روش های کم تهاجمی را متحول می کند

 

راه های تشخیص طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال

چنانچه راه‌های تشخیص این الگو را بدانید و زود متوجه شروع یک روند پامپ و دامپ شوید می‌توانید از پیوستن به آن خودداری کنید. الگوی پامپ و دامپ ارز دیجیتال نشانه‌هایی برای تشخیص دارد که بهتر است آنها را همیشه به یاد داشته باشید. توانایی شما در تشخیص روند این الگو می‌تواند تعیین‌کننده مرز بین ازدست‌دادن پول و کسب سود کلان باشد.

  • بهتر است قبل از شروع سرمایه‌گذاری روی یک ارز دیجیتال آن را به طور جامع بررسی کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا روندهای غیرمعمول را در بازار شناسایی کنید.
  • در هنگام معاملات ارز دیجیتال هیچگاه از روی احساسات عمل نکنید. ممکن است یک توکن بسیار موردتوجه کاربران قرار گرفته باشد؛ اما حقیقت این است که ممکن است ده‌ها ارز دیگر نیز وجود داشته باشد.
  • در زمان شروع سرمایه‌گذاری هیچگاه تمام دارایی خود را برای خرید یک دارایی اختصاص ندهید. در این صورت امکان ازدست‌رفتن تمام سرمایه شما در نتیجه مشارکت در الگو پامپ و دامپ وجود دارد.
  • بهتر است روی ارزهای دیجیتالی که ساختار قابل‌اعتماد و توسط افراد مشهود پذیرفته شده‌اند سرمایه‌گذاری کنید. ارزهای دیجیتالی که توسط فردی مانند ویتالیک بوترین مورد حمایت قرار گرفته است، احتمالاً پروژه خوبی برای سرمایه‌گذاری است.

در زمان پامپ و دامپ چگونه می‌توانیم معامله کنیم؟

در برخی مواقع ممکن است  بعد از انجام معامله متوجه شوید که در یک روند دامپ و پامپ قرار گرفته‌اید. در این شرایط چه کاری باید انجام دهید؟ اگر در چنین شرایطی قرار گرفته‌اید اصلاً نگران نباشید؛ زیرا شرایط به نفع شما است. بهتر است اهدافی که با کمک تحلیل تکنیکال اقدام به خرید کرده‌اید را رها کنید، زیرا در حال حاضر قیمت در دست کلاهبرداران و افراد سودجو است. بهتر است در اولین فرصت ارزهای خریداری شده را بفروشید و در یک رمزارز دیگر سرمایه‌گذاری کنید. در این شرایط یک نکته را باید در نظر داشته باشید و فکر سرمایه‌گذاری بلندمدت را از ذهن خود خارج کنید. زیرا هر پاپ قیمتی یک دامپ قیمت را به همراه دارد. در نهایت منتظر ریزش قیمت نباشید و زمانی که عرضه افزایش داشت تمام دارایی خود را بفروشید.

سخن پایانی

در بازارهای سهام سنتی، فعالیت‌های پامپ و  دامپ نظارت می‌شوند و ممنوع هستند و برای آنها جریمه مالی و زندان در نظر گرفته می‌شود. اما این قوانین فقط مختص بازارهای سنتی هستند و رمزارزها فعلاً از این چارچوب خارج هستند. در واقع، این قوانین به دلیل ذات پویای ارزهای دیجیتال با آنها همسو نیستند. به همین جهت دانستن نحوه شناسایی این الگو‌ها برای جلوگیری مشارکت ناآگاهانه در آنها بسیار ضروری است. برخی از تیم‌های پشتیبان آلت‌کوین‌ها این‌گونه فعالیت‌ها را به طور مستقیم و با کمک شرکای دیگر طراحی و مدیریت می‌کنند. به همین جهت بهتر است پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای شخصاً آن را ارزیابی کنید.

این محتوا به درخواست انتشار دهنده رپرتاژ  گردیده و از صحت آن اطلاعی نداریم و مسئولیت آن با انتشار دهنده می باشد